Lubomír Šára: Málotřídní škola - přípravy na vyučování

Výchovy » Hudební výchova » Sluníčko hřeje

Slunce začíná pořádně hřát. Společně se vydáme do přírody i za zvířátky do zoologické zahrady. Tady zvířata sice musí žít v klecích a nemají tak dost volnosti, na druhou stranu jsou chráněni před vyhynutím.
Výstupy pro žáka:
- rozpozná výrazné tempové a dynamické změny v proudu znějící hudby
- vytleskává krátké a dlouhé slabiky

Hřej, slunéčko, hřej

píseň

Českou lidovou píseň zpíváme volně.

Šel dědeček do kopečka,
muzika mu hrála
nohy se mu třepetaly,
babička se smála.

píseň

Poslech - Václav Trojan: Žabák

Hudba k loutkovému filmu Císařův slavík. Dílo Jiřího Trnky a Václava Trojana bylo inspirováno pohádkou Hanse Christiana Andersena Slavík. Nemocnému chlapci se zdá pohádka o slavíku a čínském císaři. V zahradě císařského paláce přistane balon s malým cestovatelem - námořníkem. Ten přivezl císaři krásnou knihu s obrázky. Císaře zaujme slavík, kterého nikdy neviděl ani neslyšel. Rozhodne se slavíka najít. Zvláštní poselstvo je úspěšné a slavík se stane ozdobou paláce a radostí císaře. Ke svátku dostane císař umělého zlatého slavíka s drahokamy. Je jím nadšen, na živého slavíka zapomene a poslouchá stále se opakující melodii. Hračka se však nakonec rozbije a živý slavík uletí. Císař kvůli tomu vážně onemocní. V poslední chvíli přilétne na okno živý slavík a zpěvem císaře uzdraví.

Uslyšíme, jak poslové bloudí a hledají slavíka. Hledání je vyjádřeno žabí serenádou. Uslyšíme hrát trombon (běžně nazývaný pozoun). Zvláštní zvuk docílí hráč zakrýváním a odkrýváním dusítka. To se vkládá do otvoru, z něhož vycházejí tóny.

Pásla ovečky

píseň

Českou lidovou píseň zpíváme zvolna.

Pasáček Honza

Honza honí skopce z kopce, z kopce na kopec,
viděl ho tam z naší obce kmotr Oukropec.

Poslech - Abraxas: ZOO

S českou rockovou skupinou Abraxas se vypravíme do zoologické zahrady. K melodii této písničky improvizujeme libovolný pohyb.

Diskuse pro článek Sluníčko hřeje:

Tento článek zatím nebyl komentován.

Přidat komentář:

Musíš být přihlášen!

Uživatel:
Heslo:
Nemáte účet?